Kyselina hyaluronová (HA) je biologický polysacharid (glykosaminoglykan) nacházející se v mezibuněčném prostoru většiny tkání. Největší koncentrace kyseliny hyaluronové (asi 50%) se nachází v kožních tkáních. Mimo to, se ve vysokých koncentracích vyskytuje v měkkých pojivových tkáních, v kloubní tekutině, v meziobratlových ploténkách, v synoviální tekutině, ve sklivci a v pupeční šňůře. Vzniká pomocí enzymů přímo uvnitř buněk a přes buněčnou membránu se postupně dostává do mezibuněčného prostoru. Nejvýznamněji se na tvorbě HA podílejí fibroblasty, keratinocyty a chondrocyty.
Kyselina hyaluronová je schopná již při nízkých koncentracích vázat velké množství vody a vytvářet viskózní hydratovaný gel. Při maximální hydrataci dokáže molekula kyseliny hyaluronové zvětšit svůj objem 1000 -3000 násobně. Tím podporuje dělení a migraci buněk, výměnu výživných a odpadních látek. Téměř všechny buňky v lidském organismu v jakékoliv fázi svého životního cyklu, jsou schopné produkovat kyselinu hyaluronovou.
Při hojení a obnově tkání u akutních i nehojících se chronických ran je nevyhnutelným předpokladem zhojení, aby proběhla tzv. zánětlivá fáze. Regulace mechanismů této fáze se účastní i HA.
Pri hojení a obnove tkanív v akútnych ranách i nehojacich sa chronických defektoch je nevyhnutným predpokladom zahojenia invázia zápalových buniek. Regulácie týchto mechanizmov sa zúčastňuje aj HA.
Na povrchu sliznic vytváří ochranný, viskózní hydratovaný gel, který chrání před infekcí a zmírňuje její průběh. Zabraňuje vysoušení a ztenčování sliznice, zlepšuje hojení zvýšenou lubrikací a hydratací.
Kyselina hyaluronová se díky svým unikátním vlastnostem a pozitivním účinkům při obnově kůže využívá nejen v kosmetice ale i v medicíně: