Kyselina hyaluronová a její vlastnosti

Kyselina hyaluronová (HA) je biologický polysacharid (glykosaminoglykan) nacházející se v mezibuněčném prostoru většiny tkání. Největší koncentrace kyseliny hyaluronové (asi 50%) se nachází v kožních tkáních. Mimo to, se ve vysokých koncentracích vyskytuje v měkkých pojivových tkáních, v kloubní tekutině, v meziobratlových ploténkách, v synoviální tekutině, ve sklivci a v pupeční šňůře. Vzniká pomocí enzymů přímo uvnitř buněk a přes buněčnou membránu se postupně dostává do mezibuněčného prostoru. Nejvýznamněji se na tvorbě HA podílejí fibroblasty, keratinocyty a chondrocyty.

Silná hydratační schopnost

Kyselina hyaluronová je schopná již při nízkých koncentracích vázat velké množství vody a vytvářet viskózní hydratovaný gel. Při maximální hydrataci dokáže molekula kyseliny hyaluronové zvětšit svůj objem 1000 -3000 násobně. Tím podporuje dělení a migraci buněk, výměnu výživných a odpadních látek. Téměř všechny buňky v lidském organismu v jakékoliv fázi svého životního cyklu, jsou schopné produkovat kyselinu hyaluronovou.

Urychluje a podporuje proces hojení

Při hojení a obnově tkání u akutních i nehojících se chronických ran je nevyhnutelným předpokladem zhojení, aby proběhla tzv. zánětlivá fáze. Regulace mechanismů této fáze se účastní i HA.

Reguluje zápalový proces a vychytáva voľné radikály

Pri hojení a obnove tkanív v akútnych ranách i nehojacich sa chronických defektoch je nevyhnutným predpokladom zahojenia invázia zápalových buniek. Regulácie týchto mechanizmov sa zúčastňuje aj HA.

Vytváří ochrannou vrstvu

Na povrchu sliznic vytváří ochranný, viskózní hydratovaný gel, který chrání před infekcí a zmírňuje její průběh. Zabraňuje vysoušení a ztenčování sliznice, zlepšuje hojení zvýšenou lubrikací a hydratací.


Metalické stříbro

Další využití HA

Kyselina hyaluronová se díky svým unikátním vlastnostem a pozitivním účinkům při obnově kůže využívá nejen v kosmetice ale i v medicíně:

  • v léčbě ran ve formě krému a spreje
  • jako intra-artikulární léčba osteoartrózy v injekčních formách
  • v oftalmologii ve formě očních kapek brání vysychání očí a zhoršování zraku
  • chrání před vysycháním sliznice dýchacích cest a nosní sliznice, udržuje vlhké prostředí, zmírňuje otok ve formě nosních sprejů/gelů, přípravků na léčbu chronické rýmy, při alergii
  • v dermatologicko-estetické medicíně